Jak to jest być wolontariuszem? #TEDxPoznańSalon "Puść"

Cześć!
Czytając kiedyś książkę "Obudź w sobie olbrzyma" Tonego Robbinsa dowiedziałem się, że warto zostać wolontariuszem, bo jest to ogromna wartość dana innym jak i bardzo cenne doświadczenie zdobyte dla siebie. Wpisałem więc taki cel na rok 2016 i udało mi się ostatnio go zrealizować. Opowiem więc dzisiaj o tym, czego można się nauczyć, dlaczego warto i co jest w tym niesamowitego. Zapraszam do lektury.


TEDxPoznańSalon
31 maja w Concordia Design odbyło się wydarzenie TEDxPoznań Salon pod hasłem "Puść". Jak nie raz pisałem, jestem fanem tych konferencji i pomyślałem, że to jest znakomita okazja, by zrealizować cel bycia wolontariuszem. Dlatego też napisałem do organizatora maila mówiąc, że chciałbym pomóc, choć właściwie nie wiem co mógłbym robić. Dostałem odpowiedź, żebym przybył na miejsce dwie godziny przed rozpoczęciem wydarzenia. 

TEDxPoznań

Przybyłem punktualnie, poznałem ekipę organizującą to wydarzenie - przesympatyczni ludzie. Od początku zabraliśmy się do pracy. Na początek trzeba było powycinać kupony dla gości, poustawiać kilka stołów, krzeseł, ustawić napis TEDxPoznań i tego typu drobiazgów. Jako, że studiuję akustykę dostałem też "specjalną misję". Odpowiadałem za zakładanie prelegentom mikrofonów na uszy i obsługę mikroportów od tych mikrofonów. Przed samym wydarzeniem sprawdzaliśmy działanie sprzętu, dopasowanie do użytkowników i ich przemowę na scenie. Dzięki temu miałem okazję poznać mówców. Ponadto byłem ostatnią osobą, z którą prelegenci mieli kontakt przed wejściem na scenę, więc wypadało każdemu dodać otuchy, porozmawiać i pokazać, że będzie dobrze. Bardzo mi się to spodobało, bo wszyscy z nich byli niesamowicie ciekawymi ludźmi, którzy wnoszą wiele do otoczenia, więc można było dowiedzieć się różnych nowinek. Poza tym przed wydarzeniem miałem okazję obejrzeć sprzęt nagłośnieniowy oraz zamienić kilka zdań z akustykiem testując mikrofony - dla studenta akustyki cenne doświadczenie. Prace jednak szybko skończyliśmy i o 18:30 zaczęło się wydarzenie. 

Prelegentami na TEDxPoznań Salon "Puść" byli:
 • Agnieszka Frankowska - założycielka kawiarni, w której zatrudnia pracowników niepełnosprawnych intelektualnie. Opowiadała o tym jak są traktowani i dlaczego właśnie przez niezrozumienie przez społeczeństwo zamykają się na otoczenie. Dając im szansę i normalne traktowanie mogą się wykazać i żyć jak każdy inny człowiek. 

 • Margo Heston, która pochodzi z Los Angeles i skończyła Biomedyczną Inżynierię na Johns Hopkins University. Opowiadała o tworzonej aplikacji Speech Banana, która ma pomóc użytkownikom aparatów słuchowych szybciej i dokładniej przyzwyczajać organizm do rozumienia mowy przy wykorzystaniu implantów ślimakowych.

 • Jan Lipczyński - Założyciel firmy IOKI, która po dziesięciu latach została przejęta przez największą instytucję edukacyjną na świecie - Pearson. Teraz jako Dyrektor Zarządzający Pearson Poznań prowadzi zespół 160-osobowy z którym tworzy platformy i materiały e-learningowe do nauki języka angielskiego. Opowiadał o tym, jak to ludzie popadają w marazm, gdy jest zbyt wygodnie oraz jak ważne jest działać mimo dobrobytu. Przywołał eksperyment z myszami, którym dano wszystko co im tylko było potrzebne, aż w końcu zaczęły zachowywać się nienormalnie - nadmiernie dbały o swoje futro, samce przestały walczyć z innymi oraz interesować się samicami, a one nie były chętne się rozmnażać. Porównał tę sytuację do ludzi, kiedy w dzisiejszych czasach jest dostęp do wszystkiego, co bardzo rozleniwia. Zachęcił więc do ciągłego szukania wyzwań, robienia rzeczy po raz pierwszy i otwierania się na nowe doświadczenia.

Podsumowując, dlaczego warto zostać wolontariuszem:
 • Poczujesz, że współtworzysz coś świetnego
 • Nauczysz się być lepiej zorganizowany
 • Wspaniale jest pomagać od tak za darmo - tak po prostu :)
 • Pomagając innym dajesz wartość, która potem do Ciebie wraca
 • Poznasz wielu ciekawych ludzi
 • Bezinteresownie pomożesz innym - przestaniesz myśleć o sobie, a zobaczysz że inni też istnieją dookoła.
 • Nie pomagałem w ten sposób, ale pewnie jako wolontariusz pomagając w akcjach społecznościowych, dając pomoc ludziom w trudniejszej sytuacji myślę, że można doświadczyć wspaniałej lekcja empatii
 • Możesz dostać dobrą okazję na darmowe praktyki po prostu podpytując ludzi, którzy się zajmują tym co cię ciekawi
 • To wszystko jest za darmo, a myślę że każdy z chęcią przyjmie taką oferowaną pomoc

To wszystko na dzisiaj
Pozdrawiam i zachęcam do pomagania jako wolontariusz, czy nie. Tak po prostu :)
Jak to jest być wolontariuszem? #TEDxPoznańSalon "Puść" Jak to jest być wolontariuszem? #TEDxPoznańSalon "Puść" Reviewed by Poznawacz on 00:10 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.