Origami proste i zaawansowane oraz jak umieć zaskoczyć w każdej sytuacji

Hej!
Dzisiaj postanowiłem, że podzielę się z wami jednym z moich zainteresowań jakiemu kiedyś poświęcałem wiele wolnych chwil i czegoś fajnego was nauczę. Obecnie raczej sporadycznie rozwijam tę umiejętność, ale mogę pochwalić się kilkoma robiącymi wrażenie dziełami. Jest to sztuka, którą z łatwością można wykonać z każdego kawałka papieru robiąc wszelakie drobiazgi, a jednocześnie przy odpowiednim stopniu zaawansowania stworzyć można prawdziwe cudeńka. Mowa oczywiście o origami.


Czym jest origami
To sztuka składania papieru, która wywodzi się z Chin, ale została rozwinięta w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. Z reguły modele składa się z kwadratowej kartki, której nie można ciąć, kleić, rwać, ani modyfikować w inny sposób poza tworzeniem zgięć. Tak powstają przestrzenne modele. Jako, że jest to stara sztuka, powstało wiele jej odmian. Odróżniamy poza origami klasycznym, modele składane z formy prostokąta, czy trójkąta. Istnieje też origami modułowe, które polega na składaniu figur z wielu jednakowych struktur. Mnie jednak najbardziej zafascynowała forma klasyczna i o niej opowiem.

origami czarodziej

Czarodziej - jeden z moich najbardziej udanych modeli

Moje zainteresowanie
Model, który widać na górze jest jednym z moich najlepszych i jestem z niego bardzo dumny. Zbudowanie go zajęło mi kilka wieczorów, a i znalezienie odpowiedniego papieru nie należało do łatwych zadań. Posiadając pewną wprawę jednak dużo łatwiej podejść do tak zaawansowanych modeli, niż gdybym od tego zaczynał. Dlatego też pomyślałem, że pokaże wam jeden z moich pierwszych modeli i opowiem o wprowadzeniu.

Wszystko zaczęło się od pewnego konkursu w gimnazjum. Jako, że umiałem złożyć bardzo proste figurki, a na matematykę robiłem dobrze wykonane bryły, kolega nakłonił mnie bym wziął udział w konkursie szkolnym na złożenie czegoś z origami. Zobaczyłem, że to ciekawa okazja, żeby zrobić coś zaskakującego. Znalazłem na YouTube instruktarz i wykonałem taką "sztukę":

smoki origami
Zwycięska praca na pierwszy konkurs origami w gimnazjum

Smoki może i nie porywają nadzwyczajnie, ale wygrałem konkurs i od tego się zaczęło. Zaciekawiłem się tematem i zacząłem składać jeszcze więcej i jeszcze trudniejszych modeli. Nauczyłem się precyzji, dokładności i cierpliwości. Musicie wiedzieć, że pierwsze próby składania origami z diagramów zajmują sporo czasu, żeby rozgryźć niektóre dziwne zgięcia i czasem trzeba się nagimnastykować. Z czasem jednak można się przyzwyczaić do oznaczeń, a niektóre schematy się powtarzają. Ważny jest dobór odpowiedniego papieru, który umożliwi dokładne złożenie figurki. Na początek zwykły papier A4 jest dobry, ale przy trudniejszych modelach najlepiej eksperymentować z różnymi materiałami szukając takich, które są odpowiednio sztywne i giętkie, ale nie grube i łamliwe. Model czarodzieja wykonałem z papieru pakowego, większość prostych figurek składałem z papieru kolorowego, ale do jednego smoka musiałem przeczesać całe miasto, żeby znaleźć odpowiednio duży i giętki papier. 

Czemu papier jest tak ważny? Spójrzcie na diagram i siatkę zgięć, a przekonacie się ile papier musi wytrzymać. 
origami smok bahamut
Siatka zgięć do złożenia smoka: Satoshi Kamiya - Bahamut

origami smok bahamut
Końcowy diagram złożenia modelu Satoshi Kamiya - Bahamut

To są instrukcje do dość zaawansowanego modelu. Przy prostszych nie ma aż takich komplikacji :)

Żeby jednak dojść do pewnej wprawy polecam książki, z których sam się też uczyłem:

  • Gerwin Sturm - "Fantastyczne Origami, czyli jak to dobrze się składa"
  • Delta - Bajkowy świat origami
  • David Brill - Brilliant Origami
  • Satoshi Kamiya - Works of Satoshi Kamiya. 

Większość ze złożonych przeze mnie modeli origami możecie zobaczyć w tej amatorskiej galerii: 
Album Origami

Z czasem moje umiejętności rosły i składałem coraz ciekawsze modele. Wśród takich modeli o średnim poziomie trudności bardzo podoba mi się lew, którego kiedyś złożyłem.


lew origami
Lew z książki David Brill - Brilliant Origami

Moje wielkie zainteresowanie origami powoli zaczęło zanikać w momencie, gdy zaczęła pochłaniać mnie gitara. Od tamtego czasu, to jest 3 klasa gimnazjum, postanowiłem, że będę składał rzadiej, ale jak już to coś konkretnego. Tak powstał poza czarodziejem inny zaawansowany model. Jest to smok, którego siatkę zgięć i diagram wcześniej pokazałem. Na smoku i czarodzieju składanie skomplikowanych form się skończyło, ale myślę, że jeszcze coś kiedyś zrobię. Na ten moment zauważyłem, że umiejętność składania origami jest dość przydatna do robienia niespodzianek w różnych sytuacjach.


bahamut smok origami
Bahamut - model złożony przeze mnie, diagram autorstwa Satoshi Kamiya

Niespodzianki na każdy moment
Większość modeli pozapominałem, ale kilka z nich nadal tkwi w pamięci i one przydają się na specjalne okazje. Smoki, które złożyłem na pierwszy konkurs nie raz dały radość innym ludziom. Postanowiłem, że będzie to mój znak rozpoznawalny. Podróżując autostopem w podzięce na pamiątkę składałem ludziom takie smoki, w barze w którym pracowałem na pamiątkę za ladą jest przypięty taki właśnie mój smok, dzieciaki też się cieszą jak im coś się złoży... wtedy jest takie "wooooow, jaaak to zrobiłeś?". Kiedyś też idąc przez miasto po tym jak dostałem od jednej dziewczyny ulotkę postanowiłem złożyć z niej kwiat i wracając oddałem jej ulotkę w takiej formie. Reakcja była rewelacyjna - ktoś urozmaicił jej nudną pracę ciekawym upominkiem, radość gwarantowana. Kiedyś też będąc na szkoleniu z szybkiego czytania, w przerwie już tak z przyzwyczajenie mając kartkę w ręce zacząłem coś składać. Złożyłem figurkę, która spodobała się dziewczynie prowadzącej te szkolenie i w ramach nauki składania origami opowiedziała mi nieco więcej na temat technik szybkiego czytania. Prawdziwa wymiana umiejętności.

Jako, że origami może się przydać w wielu przeróżnych sytuacjach, chciałbym nauczyć Cię złożenia pierwszej figurki.


Twoje pierwsze origami
Będzie to żuraw, który potrafi machać skrzydłami. Klasyka wśród origami, bardzo rozpoznawalny model. Poniżej przedstawiam diagram zapożyczony z jednej ze stron internetowych. Przerywane linie to linie zgięć, a strzałki wskazują kierunek zgięcia. WAŻNE! Polecam dokładne wygładzanie i poprawianie każdego zgięcia paznokciem dla wzmocnienia. Poniżej wyjaśnię też kolejne punkty diagramu.

zuraw origami

1. Składamy kwadrat na pół
2. Znowu na pół do rogu
3. Najlepiej na początek wykonać sobie zgięcie wstępne zgodnie z przebiegającą linią, czyli zgiąć górny róg do dolnego i odgiąć z powrotem. Następnie całą warstwę odgiąć w lewo otwierając i spłaszczając zgodnie ze wstępnym zgięciem.
4. Obrót na drugą stronę
5. Przełożenie lewego "skrzydła" na prawą stronę
6. Krok identyczny jak w punkcie 3.
7. Tutaj zalecam również wykonanie wstępnych zgięć zgodnie z przerywanymi liniami. Prawą dolną krawędź przyłożyć do linii pionowej zgodnie z przerywaną linią zgięcia, to samo z lewą stroną. Potem górny wierzchołek zgiąć w dół dopasowując do zagiętych krawędzi i linii zgięć. Następnie rozłożyć te 3 zgięcia zostawiając jedynie ślady. Posiadając wstępne zgięcia dolny wierzchołek podnosimy do góry otwierając formę do granicy zrobionego wcześniej górnego zgięcia wstępnego i spłaszczamy model wzdłuż zrobionych wstępnych zgięć. 
8. Tak powinien wyglądać na razie nasz model.
9. To samo powtarzamy z drugiej strony.
10. Efekt
11. Boczne dolne krawędzie dopasowujemy do linii pionowej wzdłuż linii zgięć z każdej strony (aby żuraw mógł latać nie stosuj tego do prawej strony modelu).
12. Odchylamy lekko prawy bok, podnosimy go za dolny wierzchołek i dociskamy. To samo z lewym bokiem.
13. Formujemy głowę otwierając lekko lewy bok, zginając końcówkę boku do dołu i ściskając boki warstwy.
14. Skrzydła odginamy do dołu.
15. Model jest ładny i gotowy. 
16. Jeżeli trzymaliście się diagramu stosując zgięcia z kroku 11 żuraw będzie wyglądał nieco lepiej, ale nie będzie mógł machać skrzydłami. Wtedy jednak wystarczy mała modyfikacja, która przedstawiona jest na filmie w 4:48 lub powrót do 11. kroku. Trzeba odgiąć zgięcie (krok 11) od strony ogona i podwinąć go z powrotem

Dla jasności nagrałem też film jak składam takiego żurawia. Składałem go zgodnie z diagramem, a na koniec zmodyfikowałem tak, aby mógł latać.


Powodzenia! Piszcie czy komuś udało się złożyć żurawia :)
Pozdrawiam 


zuraw origami


Bibliografia:
Instrukcja żurawia - http://e-japonia.w.interiowo.pl/Jak_zrobic_zurawia.JPG
Diagram i siatka zgięć modelu Bahamut - Satoshi Kamiya - Works of Satoshi Kamiya
gif żurawia origami - https://media.giphy.com/media/BU5j1oVls8rXG/giphy.gif
Origami proste i zaawansowane oraz jak umieć zaskoczyć w każdej sytuacji Origami proste i zaawansowane oraz jak umieć zaskoczyć w każdej sytuacji Reviewed by Poznawacz on 21:40 Rating: 5

1 komentarz:

  1. Hello, yes this paragraph is truly fastidious and I have learned lot of things from it about blogging. thanks. netflix member login

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.