Ludzie po prostu chcą być wysłuchani

Dzisiaj podzielę się krótką historią i wnioskiem, który się powtarza wszędzie. Warto o tym pamiętać podczas każdej rozmowy i kontaktach z ludźmi. Ale od początku...


Wizyta w sklepie muzycznym

Byłem ostatnio w sklepie muzycznym ze sprzętem nagłośnieniowym. Chciałem poznać opinie o pewnym interface dźwiękowym. Jak się okazało, ten którego chciałem kupić już został wycofany ze sprzedaży. Za niego wprowadzono nowy model. Uboższy, gorszy, ale w tej samej cenie. Zapytałem sprzedawcę o różnice i co sądzi o takim przypadku cenowym... No i tu się zaczęło :)


Rozmowa z pasjonatem sprzętu audio
Akurat rozmawiałem z właścicielem sklepu, fanatykiem sprzętu audio, który ma doświadczenie w dystrybucji sprzętu, nagłaśnianiu na estradzie i właściwie o sprzęcie muzycznym powie wszystko. Zaczął mi opowiadać o tym jak to właściciele firm każdej dziedziny (audio, samochody, laptopy...) zaczęli wydawać coraz gorszy sprzęt po coraz wyższych cenach. Za podobną potrzebę trzeba zapłacić dużo więcej, niż kilka lat temu. W tej chwili za dobry monitor (głośnik odsłuchowy) według niego trzeba dać ok. 5 tys. Z samochodami podobnie: "Kup za 40tys, a za 4 lata będziesz mógł wymienić na nowy." - po co robić samochód na 4 lata? Na pewno komuś to się opłaca. Na ten temat trochę podyskutowaliśmy.


Nagłośnienie na egzaminach w szkołach
Dowiedziałem się też o tym jak to na maturach czy innych egzaminach włącza się nagrania z przebasowionych głośników ustawionych w złych miejscach i nieodpowiednim pomieszczeniu. Zbyt duży pogłos znacznie utrudnia możliwość zrozumienia mowy. A to ma przecież wpływ na wyniki egzaminów. Dużo do poprawy drodzy nauczyciele. 


Cenne wiadomości
Potem opowiedział mi właśnie o kartach dźwiękowych, wysyłaniu informacji i związanych z tym opóźnieniami, jaki mikrofon wybrać na początek, że może mi zrobić kable, które będą lepsze niż te gotowe, właściwie o sprzęcie dla mnie dowiedziałem się więcej niż oczekiwałem. Byłem miło zaskoczony. Wystarczyło tylko zadawać odpowiednie pytania i pokazać, że się człowieka słucha, mógł opowiadać bez końca. A robił to za taką pasją i przejęciem... Naprawdę bardzo pozytywne wrażenie wyniosłem z wizyty w tym sklepie i wiele się nauczyłem.


Biznes akustyczny
Na koniec zapytałem, gdzie zdobyć doświadczenie w nagłaśnianiu/obróbce audio. I tu się zdziwiłem. Okazało, że sprzedawca sklepu skończył kierunek Reżyseria Dźwięku, który mam w planach zrobić, a jego brat Protetykę Słuchu i Tłumienie Hałasu, na którym teraz jestem. Dowiedziałem się mnóstwo informacji na temat branży akustycznej i chyba pojawił mi się pomysł na przyszły biznes. Taki który jeszcze nie jest tak bardzo popularny, raczej niszowy. W przyszłości może się jednak rozrosnąć.


Co jeszcze?
Dużo ciekawych historii usłyszałem z branży akustycznej, ale nie miejsce by wszystko przytaczać. Chciał z grzeczności wręczyć mi jeszcze testową wersję oprogramowania na płytce, ale nie działa mi CD-ROM, więc odmówiłem. Zadziwiające jest jednak to jak dużo można się dowiedzieć po prostu nie przerywając innej osobie, pokazując jej, że się ją słucha i faktycznie słuchać, zadawać pytania, a nie czekać na swoją kolej. Tylko weź tu się powstrzymaj przed: "A ja...", czasem ciężko. Tak jak ty, tak jak każdy inny...


Ludzie po prostu chcą być wysłuchani

Słuchanie

Zgodzę się z Dalai Lamą: 


"Kiedy mówisz, powtarzasz jedynie to, co już wiesz. Gdy zaś słuchasz, masz szansę nauczyć się czegoś nowego"  Dalai Lama


Na dzisiaj zachęcam do większego słuchania. Nie słyszenia, a słuchania.
Nie czekania na swoją kolei, a podarowanie komuś kolejnej okazji do dzielenia się swoimi myślami.

Dziękuję
Ludzie po prostu chcą być wysłuchani Ludzie po prostu chcą być wysłuchani Reviewed by Poznawacz on 01:00 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.