Whisky do 100zł - Degustacja

Dzisiaj będzie co nieco o alkoholu, tym nieco lepszym bym powiedział. Mam takie podejście, że jak już pić to wolę mniej, ale czegoś dobrego. Zamiast 3 piw za 3zł jednak wolę Pintę lub rzemieślnicze. To odnośnie piwa. Od czasu do czasu, jak jest jakaś dobra okazja to lubię też spróbować whisky. Kilka dni temu była znakomita okazja.


Miler Spirits & Style


W sklepie Miler Spirits & Style zorganizowano degustację whisky, by wybrać tą najlepszą do 100zł. Zaprosił mnie kolega tam pracujący, pomysł mi się spodobał, więc czemu nie pójść.

Na wstępie zaznaczę, że lokal robi niesamowite wrażenie szykowności i klasy. Wnętrze trzyma elegancki wystrój w klasycznym stylu. Wyróżnia się spośród innych miejsc między innymi tym, że poza sklepem z alkoholami wysokiej klasy i barem posiada również na górnym piętrze sklep z odzieżą dla gentlemana. Sam właściciel Tomasz Miler również jest bardzo charyzmatyczną osobą. Świadczy o tym m.in. przyjemny sposób wypowiadania się - można go słuchać godzinami oraz jego spora aktywność branżowa. Sam sklep można znaleźć na Podgórnej 4 w Poznaniu.

Degustacja

whisky

Zadaniem było ocenienie w skali 0-2 (nieatrakcyjny, neutralny, atrakcyjny) aromatu, smaku i finiszu whisky oraz podanie oceny końcowej. Podawane były po sobie w ręcznie robionych kieliszkach po 20ml każdej:

  • Ballantine’s Finest
  • Famous Grouse
  • Grant’s Family Reserve
  • William Lawson’s
  • Passport Scotch
  • J&B Rare

Osobiście spodobały mi się Ballantine's, William Lawson i J&B, jak z resztą większości, więc musi to o czymś świadczyć. Pozostałe moim zdaniem najczęściej miały mało wyróżniający się aromat lub smak, który nie zaciekawił. W jednej z whisky można było nawet wyczuć czysty alkohol, co jest dużym minusem. Te 3 lepsze moim zdaniem zazwyczaj miały przyjemny zapach, a smak był odpowiedni dla whisky - kojarzący się z beczką. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, więc ciężko mi stwierdzić jakie nuty można wyczuć.


Tomasz Miller - whisky do 100zł
Poznawacz - prawy górny róg, niebieska koszula jeansowa


Wynik


1. Ballantines
2. J&B
3. Grant's
4. Passport Scotch
5. William Lawson
6. The Famous Grouse

Po degustacji, jako że była zniżka 50% na barze postanowiłem spróbować czegoś z górnej półki.

Oban - jak dla mnie dość ostra whisky, aczkolwiek jako single malt w porównaniu z degustowanymi whisky z kategorii blended, miała o wiele mocniejszy aromat i dość oryginalny smak.

Octomore - podobno najbardziej dymna whisky na świecie. Butelka kosztuje ok 1000zł. Miałem okazję spróbować 20ml tego trunku, ale powalił mnie wrażeniem. Aromat był bardzo przyjemny, nieco kwiecisty, słodki. Po spróbowaniu pojawił mi się mimowolnie uśmiech na twarzy i podsumowałem znaczącym: "mmm jakie to jest dobre!". W porównaniu z wcześniejszymi to był raj dla podniebienia. Mimo 64% alkoholu, nie czuć było tego w smaku, lecz w mocy owszem.

Bardzo miło mi było wziąć udział w degustacji, po której poza wspaniałym przeżyciem pozostał taki dobry humorek do końca dnia. Tym, którzy jeszcze nie mieli okazji spróbować whisky może ten wpis pomoże wybrać tę od której zacząć.

Natomiast po więcej informacji, profesjonalnych opisów odsyłam jednak do Pana Tomasza Milera:
http://www.milerpije.pl/wyniki-rankingu-whisky-szkockiej-do-100-zl.html#!prettyPhoto

Pozdrawiam serdecznie


źródła:
www.milerpije.pl
Facebook: Tomasz Miler (zdjęcie degustacji)
Whisky do 100zł - Degustacja Whisky do 100zł - Degustacja Reviewed by Poznawacz on 15:31 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.