O edukacji finansowej oraz czym jest ASBIRO?

Zainteresowanie finansami

Od jakiegoś czasu postanowiłem zainteresować się nieco bardziej przedsiębiorczym podejściem do życia. Wynikło to po części z niektórych momentów w życiu, a po części dzięki książkom jakie przeczytałem. Zauważyłem, że w dzisiejszym świecie zbyt dużo zależy od pieniędzy, by nie uczyć się jak nimi zarządzać, odpowiednio pomnażać i szukać sposobów, by robić to efektywniej przy mniejszym nakładzie czasu. 

Z pieniędzmi jest jednak dość trudna sytuacja społeczna. Z jednej strony każdy wie, że dają dużo możliwości, mogą pomóc w razie różnych problemów oraz ułatwiają życie - większość chciałaby je mieć. Z drugiej strony wiele osób tym tematem się nie interesuje, bo uważają, że nie są pazerni, a pieniądze szczęścia nie dają - nie chcą się bardziej o nie starać. 
Takie sprzeczne przekonania w większości prowadzą do tego, że nic się z tym nie robi. 


Ja jednak postanowiłem, że coś z tym zrobię. Zamiast udawać, że taka jest już "szara rzeczywistość" lub mówić, że pieniądze się nie liczą zacząłem się tym tematem bardziej interesować. Chciałbym w swoim życiu mieć czas na realizowanie swoich pasji, być zadowolonym z tego w jaki sposób zarabiam pieniądze i móc pozwolić sobie żyć na poziomie. Wizja pracowania po 8-12h od poniedziałku do piątku, tylko po to by przeżyć, a na zainteresowania poświęcając resztę czasu niezbyt do mnie przemawia. Ponadto nie rozsądne zarządzanie pieniędzmi może prowadzić do dużych problemów, co jednak lepiej żeby nie nastąpiło.


Do tego jednak, by wcielić wizję w życie poza zainteresowaniami i umiejętnościami z tym związanymi, jak mi się zdaje dobrze jest też poznać świat finansów. Co do pieniędzy - każdy z nich korzysta, więc czemu nie robić tego mądrzej?


biznes

Poszukiwania wiedzy

Żeby jednak czegoś się nauczyć, trzeba wiedzieć skąd taką wiedzę czerpać. Zacząłem więc rozglądać się za wydarzeniami, spotkaniami i książkami. Szukałem informacji o ludziach, którzy mają własną działalność, założyli firmę, lub umieją zarabiać w oryginalny sposób. Można dużo czytać, ale o wiele lepiej jednak porozmawiać z taką osobą bezpośrednio.

Pierwszym takim wydarzeniem, było darmowe szkolenie dotyczące inwestowania, na którym dowiedziałem się na czym to polega i czemu nie ważne co by się w życiu robiło warto gromadzić aktywa, zarządzać domowym budżetem i 10% swoich dochodów przeznaczać na inwestowanie, zanim jeszcze zapłaci się rachunki (zasada - najpierw płać sobie). Ponadto inteligentnie dysponując swoimi pieniędzmi można uniknąć wiele stresu między innymi posiadając tzw. "poduszkę finansową" - pieniądze przeznaczone na awaryjne sytuacje. 


Potem czytając książkę Volanta - "Piąty poziom" oraz jego blog Volantification uświadomiłem sobie, że ryzykiem jest nie inwestować i posiadać tylko jedno źródło dochodu. Z książek Kiyosakiego dowiedziałem się jakie są różnice w myśleniu osób bogatych i osób biednych. Ostatnio też zacząłem czytać książkę Tim Ferriss - "4 godzinnny tydzień pracy", która daje dużo do myślenia odnośnie efektywnego pracowania i alternatywnych sposobów zarabiania.
Z różnych źródeł dowiedziałem się też o sposobach zdobycia funduszy na swoje pomysły, jakimi są np. crowdfunding, aniołowie biznesu, czy dotacje unijne. W najbliższym czasie postanowiłem sobie, że pouczę się też o giełdzie, bo od osób, które się tym nie zajmują słyszę, że to ryzykowne, a Ci którzy to robią mają już nieco odmienne zdanie. Chciałbym wiedzieć jak to w pełni funkcjonuje i jak tam sobie radzić.


ASBIRO

Znalazłem też kilka takich miejsc, czy regularnych wydarzeń, gdzie można poznać ludzi przedsiębiorczych lub chcących takimi być. Jednym z nich są spotkania ASBIRO. Skrót pochodzi od słów: Alternatywna Szkoła Biznesu i Rozwoju Osobistego. Szkoła, ponieważ prowadzą kursy (np. MBA) i uczą tam prawdziwi przedsiębiorcy. Organizują jednak co jakiś czas również spotkania, które są darmowe i otwarte dla wszystkich chętnych. 

Luty (9.02.2016) - Uniwersytet Ekonomiczny

Już od początku wiedziałem, że ludzie którzy się tam gromadzą to Ci, którzy chcąc czegoś więcej od życia. Poza zachowaniem świadczy o tym już to, że wieczór wtorkowy poświęcili nie na wyjście na piwo, czy siedzenie w domu, ale wyjście na takie wydarzenie. Podczas spotkania zauważyć można było, że wiele osób ma swoje działalności, a około połowy to studenci. Głównie jednak wszyscy przybyli tam ze względu na prelegentów, których było dwóch.

Marcin Osman

Jako przedsiębiorca i trener rozwiązuje problemy i wyzwania biznesowe, które wymagają szybkiego i niestandardowego działania. 
Tak o sobie pisze na własnej stronie. Na swoim wystąpieniu mówił głównie o sposobach sprawdzania swojego pomysłu, pozyskiwaniu pierwszych klientów, prowadzeniu biznesu i alternatywnych metodach na życie.

Szczególnie interesująco opisał sposób sprawdzania swojego pomysłu i szukania pierwszych klientów. Postaram się więc przybliżyć jego przekaz.


Sprawdzić pomysł można nawet nikim w ogóle zacznie powstawać produkt (np. książka, aplikacja, ebook itp). 
W takich sytuacjach warto zastosować walidację - sprawdzenie, czy klient na 100% kupi dany produkt, czy tylko tak powie. Proces rozmowy z potencjalnym klientem wygląda następująco: na początek poznaje się potrzeby, zainteresowania i przekonania osoby zadając dużo pytań i pamiętając o tym, by zbudować dobry raport - nawiązać porozumienie. Jeżeli widzi się, że osoba mogłaby być zainteresowana produktem dobrze jest opowiedzieć o nim ciekawie w odniesieniu do potrzeb klienta. Gdy rozmówca stwierdzi, że chciałby mieć ten produkt Marcin Osman w takiej sytuacji mówi:
"Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś w takim razie przekazał mi pieniądze tu i teraz."

Jeżeli osoba faktycznie chciałaby kupić coś co dopiero powstanie - przekaże pieniądze, a Ty po zrobieniu swojego dzieła wysyłasz mu je gotowe (masz pierwszego klienta). W taki prosty sposób sprawdzasz czy pomysł jest dobry, czy jednak trzeba nad nim popracować. Jest to dużo lepsze, niż pytanie ludzi, zbieranie opinii, wydawanie produktu, a potem sprzedawanie, bo może się okazać, że ludzie tylko tak mówili, a w rzeczywistości nie chcieliby tego kupić. Podobnie dzisiaj jest z mieszkaniami, ludzie kupują je chociaż dopiero powstał plan, a na miejscu jeszcze jest puste pole. Wiedzą jednak, że to co kupili będzie według planu zgodne z ich oczekiwaniami i będą zadowoleni. Nie jest to więc wybór w ciemno.

Marcin Osman zaciekawił mnie też swoim pomysłem na zdobywanie biletu, darmowych noclegów, czy wstępów na różne imprezy. Po prostu pisał do organizatora maila z pytaniem: "Co muszę zrobić, aby dostać to czego chcę (np. bilet) za darmo?", a następnie spełniał zadanie. 

Wydał też książkę, którą zamierzam kiedyś przeczytać i myślę, że tam też znajdziecie więcej informacji na temat jego dość alternatywnego stylu działania.

Podsumowując

Wystąpienie było bardzo pouczające, otwierające umysł na wiele innych możliwości, w wielu momentach pełne dobrego humoru, a prelegent przekazał swoją wiedzę w sposób bardzo konkretny i bezpośrednio na uczestnikach - niektórzy chętni już w trakcie spotkania dostawali rozwiązanie jak więcej zarabiać. Jako człowiek zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie i z chęcią bym się od niego wiele jeszcze nauczył.
 

Po przerwie wystąpił 

Michał Wawrzyniak

Jednak jako, że wystąpienie było mało konkretne, nie przypadło mi do gustu i czułem, że tracę tam czas - opuściłem salę po 30min. Może komuś się podobało, może potem się rozkręcił - tego nie wiem. Nie będę hejtował tego człowieka, po prostu do mnie nie trafił. Szkoda mi jednak rozpisywać się nad tym tematem, więc przejdę do podsumowania.

Podsumowując

To było drugie spotkanie ASBIRO, na którym byłem. Pomimo drugiej prelekcji dużo się nauczyłem, dostrzegłem wiele możliwości oraz usłyszałem o ciekawych ludziach. Pierwsze spotkanie, było równie interesujące, więc mam nadzieję, że kolejne utrzymają poziom.

Na koniec zachęcam Was wszystkich również do zainteresowania się tematem edukacji finansowej - przeczytać jakąś książkę, pójść na spotkanie czy otwarte wydarzenie i zobaczyć... może temat się spodoba lub dojdziecie do jakichś ciekawych wniosków.


To wszystko na dzisiaj


Pozdrawiam

Poznawacz

bibliografia:
http://www.goldenline.pl/marcin-osman/
http://osman.pl/

O edukacji finansowej oraz czym jest ASBIRO? O edukacji finansowej oraz czym jest ASBIRO? Reviewed by Poznawacz on 21:38 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.