Śladami Meteorytu Morasko

Hej ;)
Dzisiaj opowiem o meteoroidzie, który rozpadł się niedaleko kampusu Morasko. Trochę zobaczyłem, trochę się o tym dowiedziałem, więc czas podzielić się wrażeniami.

Moja przygoda zaczęła się od zagadania do dwóch dziewczyn idących wzdłuż ulicy w moją stronę i zapytania ich czy mogę znaleźć coś ciekawego jadąc w tę stronę. Odpowiedziały, że jest wydział Geologii, gdzie można zobaczyć całkiem spory fragment meteorytu. Zaciekawiło mnie, więc tam pojechałem.

Niestety muzeum, gdzie był ten fragment było tego dnia zamknięte, więc postanowiłem zobaczyć co jest w okolicach wydziału. Znalazłem taki zbiór kamieni/głazów różnego pochodzenia i budowy.

Tam zapytałem rowerzysty, który też podziwiał te skały, czy wie coś na temat meteorytu, który podobno w tych okolicach uderzył. Od niego dowiedziałem się, gdzie można zobaczyć ślady uderzenia. Są w Rezerwacie Przyrody Meteorytu Morasko, niedaleko Suchego Lasu.
Ponadto dowiedziałem się, o tym, że on jak i wiele osób wciąż poszukuje kolejnych fragmentów skały z kosmosu. Podobno można wynająć odpowiedni sprzęt i samemu szukać. Nie jest to głupi pomysł, ponieważ znaleziony fragment byłby cenny, a największy okaz został znaleziony 3 lata temu, więc nie tak dawno. 

Czas więc zobaczyć co zostawił po sobie Meteoryt Morasko...

Na początek, trzeba zaznaczyć że w Suchym Lesie są znakomite trasy rowerowe, które zamierzam jeszcze w niedalekiej przyszłości zjeździć :)meteoryt morasko

Po ok. 20-30min jazdy od kampusu znalazłem kratery, jakie powstały na skutek uderzenia meteorytu. Jest ich tam 7 i  wyglądają, jak okrągłe stawy otoczone niewielkim wzniesieniem terenu. Dokładnie tak:
meteoryt morasko


meteoryt morasko

meteoryt morasko

Informacja dot. meteorytu Morasko:
meteoryt morasko

Na zdjęciu może kratery nie robią zbyt wielkiego wrażenia, ale na żywo rzeczywiście wzbudzają podziw, dlatego polecam wybrać się tam kiedyś i je zobaczyć.

Innego dnia postanowiłem wybrać się do Muzeum Ziemi na Wydziale Geografii. Od razu na wejściu powitał mnie student, który z chęcią opowiedział o badaniach i poszukiwaniach meteorytów. Dowiedziałem się kilka ciekawych teorii odnośnie geologii oraz faktów odnoszących się do budowy Ziemi jak i historii planet. Za dużo miejsca zajęłoby mi opowiadanie o tym, więc tę część zachowam dla siebie. Szkoda tylko, że przez gimnazjum i liceum żaden z nauczycieli geografii nie potrafił mnie zbytnio zaciekawić tą częścią nauki. Edukacja jest świetna, ale szkolnictwo nie do końca.
Dołączę więc na koniec zdjęcia okazów, jakie można zobaczyć w muzeum.

Na początek największy ze znalezionych fragmentów
meteoryt morasko

Fragment "Rudy"
meteoryt morasko

Pozostałe zdjęcia bardzo przyjaznych dla oka minerałów:

Nie wiem jak na was, ale na mnie zrobiły wrażenie, np. ametyst, czy agat wyglądają znakomicie.
Meteorytów szukać nie będę, ale cieszę się, że mogłem poznać coś nie wyszukując żadnych informacji w internecie. Taki sposób zwiedzania nadaje temu całkowicie nową jakość :)
Coś jak taki quest z gier komputerowych. Na początek zagadujesz do jednej osoby, dowiadujesz się, że żeby dowiedzieć się więcej musisz udać się w takie miejsce, potem stamtąd kolejna informacja i kolejny cel, potem kolejny, potem widzisz ślady, a na koniec trafiasz do muzeum, gdzie wszystko się wyjaśnia i możesz zobaczyć takie cudeńka :D 

Na dzisiaj to by było na tyle. 
Pozdrawiam ;)
Śladami Meteorytu Morasko Śladami Meteorytu Morasko Reviewed by Poznawacz on 23:37 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.