TEDxPoznań Salon PERSPEKTYWA

Hej ;)
Dzisiaj opowiem o tym co ciekawego widziałem na wydarzeniu, w którym miałem okazję niedawno uczestniczyć.

Od dawna jestem wielkim fanem konferencji TED i postanowiłem spróbować wziąć udział w takim Poznańskim, lokalnym wydarzeniu TEDx. Na początek jednak dla tych, którzy nie mieli styczności z TED. Jest to:
TED (Technology, Entertainment and Design) – konferencja naukowa organizowana przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation. Jej celem jest popularyzacja – jak głosi motto – "idei wartych rozpowszechniania"TEDx są lokalnymi wydarzeniami o niższej randze, jednak też bywają prelegenci z interesującą historią lub ideą. Tutaj był TEDxPoznańSalon, czyli z tego co się dowiedziałem jest to jeszcze coś innego od poprostu TEDx, gdyż było tylko 2 prelegentów oraz oglądaliśmy kilka wystąpień z TED na ekranie.

Pisałem spróbować, ponieważ trzeba było wypełnić ankietę i wybierane były najciekawsze i najkreatywniejsze odpowiedzi. Były 2 pytania: Czym dla ciebie jest perspektywa oraz napisz coś o sobie. Perspektywa dla mnie jest czymś co ogromnie wpływa na życie ludzi, gdyż zależnie od niej każdą sytuację postrzegamy odmiennie. A gdy na coś patrzymy inaczej to i myślimy o tym w inny sposób, co wpływa na podejmowane decyzje i działanie. Czyli na nasze całe życie. Optymista i pesymista różni się właśnie tym, że patrzą na świat z innej perspektywy. Ciekawe jest też to, że często ludzie żyją w jednym, stałym przekonaniu o czymś i myślą, że tak już jest, podczas gdy może to być tylko ich perspektywa, która nie musi być słuszna. Może być ich znacznie więcej tylko trzeba zmienić punkt odniesienia lub kąt z jakim patrzymy na coś.
Mniej więcej coś w tym stylu napisałem, tylko z kilkoma przykładami i im się spodobało :)

Miejscem, gdzie odbył się TEDxPoznańSalon PERSPEKTYWA był CK Zamek w Pozaniu. Całkiem ładne i stylowe miejsce. Polecam odwiedzić :)

Pierwszym z prelegentów był Erik Witsoe. Erik opowiada o tym, jak fotografia pomaga mu w odkrywaniu Polski, oraz jakie znaczenie dla niego ma perspektywa.


Kolejnym z prelegentów była Sylwia Camadra, która prowadzi w Poznaniu przedszkole w systemie Montessori i o tym właśnie systemie opowie.

Z obejrzanych wystąpień, było m.in. o pracowniku Google, który na każde 30 dni próbuje czegoś nowego. (można włączyć napisy w odtwarzaczu)
Matt Cutts: Try something new for 30 daysOglądaliśmy też wystąpienie kobiety z afryki, która opowiadała o tym jak jedna historia może wpłynąć na ocenę innego człowieka lub sytuacji.Zaznaczała, że nie powinno się kierować pojedyńczą historią, gdyż może dojść do nieporozumienia wynikającego z tego, że nigdy nie ma tej jednej jedynej historii. Zależy kto opowiada, jak to widział i co tym pomyślał.
Chimamanda Ngozi Adichie: The Danger of a single story

W kolejnym "TEDzie" kobieta, która poruszająca się na wózku opowiada, jak wiele daje jej korzyści obecna sytuacja, zamiast narzekać, że jest ciężko.
Sue Austin: Deep sea diving ... in a wheel chair.


Więcej inspirujących prelekcji z konferencji TED, możecie znaleźć tutaj:
http://www.ted.com/

Wydarzenie, na którym byłem jak i oglądane prelekcje zawsze dają mi dużo do myślenia oraz inspirują do kolejnych pomysłów na swoje życie. Ten TEDx odbył sie nikim założyłem bloga i między innymi dzięki temu też postanowiłem spróbować tego czegoś. Co więcej, pomyślałem, że warto czasem zakwestionować swoje przekonania lub spróbować spojrzeć na coś z innej perspektywy, może okazać się, że dojdziecie do ciekawych wniosków lub coś się zmieni w waszym życiu.

Na koniec jeszcze dorzucę jeden z TEDów odnośnie perspektywy, który serdecznie polecam obejrzeć. Ten człowiek w znakomity, pomysłowy i humorystyczny sposób przedstawia jak perspektywa wpływa na nasze życie.
Rory Southerland: Perspective is everything


Ale jako, że dużo tego oglądania po prostu najlepiej w wolnej chwili, do śniadania na dobry dzień lub do kolacji na urozmaicenie zakończenia dnia obejrzeć sobie jedną z prelekcji i tak co jakiś czas. Można też ściagnąć aplikację na telefon, gdzie są te wszystkie wystąpienia i wtedy będziecie mogli zaczerpać inspiracji w każdym miejscu :)

Pozdrawiam ;)
TEDxPoznań Salon PERSPEKTYWA TEDxPoznań Salon PERSPEKTYWA Reviewed by Poznawacz on 12:31 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.